Витло је још снажнија гарантна опрема за теренска возила. Ако се користи разумно, природно је, једноставно и ефикасно, и може добити двоструко већи резултат уз пола труда. Ако се њиме неправилно управља, постоје многе скривене опасности. Многи возачи су уградили витла на своја возила, али што се тиче специфичних операција, оне су ограничене само на основне конопце за увлачење.
Дакле, почнимо од тренутка када је аутомобил заробљен у дивљини и одлучио да користи витло за спасавање. Након што се аутомобил заглави, треба изаћи из аутомобила и посматрати терен и окружење. Користите искуствене или референтне формуле да бисте грубо израчунали вучну силу потребну да се изађе из замке и одредили потребну дужину кабла (када је кабл положен до последњег слоја бубња, витло може да обезбеди максималну вучну силу, али вам је потребно да бисте обратили пажњу на челичну сајлу потребно је оставити најмање 5 завоја на жичаном бубњу, а мекани кабл најмање 10 обртаја), или да ли је потребно користити ременицу.
Без обзира да ли је ситуација хватања оптимистична или не, ставите заштитне рукавице пре почетка свих операција.
Затим можете одабрати тачку сидрења. Било да се ради о самоспашавању или спасавању саиграча, морате осигурати да је тачка сидрења безбедна. Ако користите дрво као сидриште, морате користити каиш за држање дрвета. Ако је причвршћен за друга возила, обратите пажњу на применљиве прилике оригиналне куке за вучу, и очигледно није паметно да је причврстите директно на шипку металног предњег браника. Да бисте спречили да се сајле нагомилају на бочној страни бубња и да оштете витло, вуците равно што је више могуће.
Такође је потребно обратити пажњу на то да ли постоји опасност од хабања на стази кабла када је кабл везан. Ово је посебно важно за најлонске флексибилне каблове.
Након фиксирања тачке сидрења, дошло се до заједничке теме-кабл заставице. Верујем да већина играча нема посебну кабловску заставицу у рукама. Коришћење одеће, ранчева и других предмета са одређеном тежином на средини кабла такође може спречити ломљење и подрхтавање кабла. Ако сте забринути да бисте их запрљали, користите У реду је да замените отпале дебеле гране. Није важно шта користите, кључ је да не будете лењи.
Затим можете повезати контролер и укључити квачило. Прикључна жица контролера витла је генерално релативно дугачка, тако да приликом рада обратите пажњу на контролну жицу како бисте се држали подаље од вођице витла и гуме како бисте спречили да се ухвати. Затим полако увуците кабл, пустите да се опуштени кабл истегне право и поново потврдите тачку причвршћивања и заставицу кабла. Од тада па надаље, немојте опкољавати затегнути кабл.
Ради безбедности, најбоље је да сами контролишете витло током процеса спасавања, а да истовремено „бумнете“ небитно особље које није укључено у спасавање. Најсигурније место за управљање витлом је у кокпиту. Када је све спремно, можете почети да преузимате кабл.
У процесу намотавања кабла уверите се да је мозак „будан“ и увек посматрајте динамику возила и околине. Не буди узнемирен. Глаткоћа и спорост су краљевски пут.
Током овог периода, спасено возило може полако да даје уље како би спасавање било лакше, али обратите пажњу на подударност између брзине возила и брзине ужета витла и не дозволите да гуме дивљају. Када се приањање поново успостави, возило ће изненада искочити и одмах се опустити. Кабл ће се вероватно закачити за гуму. Возило за спасавање треба да одржава одређену брзину у неутралном стању док удара у очи и кочи возило, како би се одржао напон акумулатора.
Витло има огромну радну струју када се кабл преузима под оптерећењем, тако да се не може непрекидно подизати дуго времена. Препоручује се да се увлачење кабла обустави на свака 2 метра како би се омогућило мотору да расипа топлоту.
Након што сте успешно изашли из замке, обавезно изађите из аутомобила и спакујте опрему након што је аутомобил паркиран и стављен у П брзину. Пре него што уклоните куку за вучу, проверите да ли је сајла у опуштеном стању. Приликом преузимања кабла, сајла треба да буде равномерно и чврсто намотана на бубањ, како би се спречило да се спољни кабл заглави у унутрашњем слоју и заплете заједно.
Многи играчи мисле да је ВАРН-ов црвени појас само украс, али његова функција је да спречи да рука буде ухваћена између куке за вучу и отвора за навођење, што би изазвало трагедију. Када је растојање од кабла до куке за вучу до вођице исто као и дужина жице контролера, зауставите се и ухватите црвени сигурносни појас пре него што наставите да вучете кабл. Ако кука за вучу витла није причвршћена сигурносним појасом, можете је користити и уже или дугачак пешкир.
У стварном процесу спасавања, неизбежно је да ће доћи до лабавости или неравномерног намотавања када се кабл подигне. Да се не би оставиле скривене опасности, кабл треба поново отпустити и поново правилно увући након прилике.
Након завршетка свих операција, не заборавите да уклоните контролер на време како бисте избегли случајни додир.
Горе наведено су само нека места која се лако могу превидети када користите витло. Они нису свеобухватни. И даље би требало да следите принцип безбедности прво у стварној употреби. Морате размишљати о сваком кораку операције како бисте научно и разумно завршили прекрасно спасавање.